Intensywność dofinansowania.
- 45 % Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
- 20 % budżet gminy
- 5 % budżet powiatu
Starostwo Powiatowe w Sztumie Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa w ramach projektu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Dofinansowanie przydomowych oczyszczalni ścieków oraz podłączeń budynków do zbiorczego systemu kanalizacyjnego”, szuka osób chętnych do udziału w/w projekcie.
Warunki dofinansowania
Beneficjent
Osoby fizyczne z terenu powiatu sztumskiego, jednostki samorządowe.
Rodzaje przedsięwzięć
Dofinansowaniem objęte jest zagospodarowanie ścieków bytowo-gospodarczych powstających w gospodarstwach domowych, w gospodarstwach agroturystycznych i w obiektach użyteczności publicznej. Dofinansowaniem nie są objęte niezabudowane działki oraz budynki, które nie są użytkowane.
Dofinansowane zostanie:
Wykonanie przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków (PBOŚ) o przepustowości do 50 RLM, oczyszczających ścieki bytowo-gospodarcze z gospodarstw domowych, gospodarstw agroturystycznych i obiektów użyteczności publicznej.
Z zakresu budowy przydomowych oczyszczalni wyłączą się:
Obszary, dla których budowa zbiorczych systemów odprowadzania ścieków jest ekonomicznie uzasadniona zgodnie z wymogami rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 1 lipca 2010 r. w sprawie sposobu wyznaczania obszaru i granic aglomeracji (Dz. U. nr 137, poz. 992);
Obszary, na których istnieje możliwość podłączenia się do istniejącego zbiorczego systemu kanalizacyjnego;
Obszary, dla których przez rokiem 2020 został, przez jednostkę samorządu terytorialnego lub podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji jej zadań własnych, zaplanowany Bi będzie wykonany zbiorczy system odprowadzania ścieków;
Wykonanie podłączeń budynków do kanalizacji sanitarnej w systemie kanalizacji grawitacyjnej, ciśnieniowej i podciśnieniowej.
W zakresie budowy podłączeń do sieci kanalizacyjnej Program dotyczy obszarów, na których istnieje możliwość podłączenia się istniejącego lub będącego w trakcie realizacji zbiorczego systemu kanalizacyjnego.
Koszty kwalifikowane:
Kompletne przydomowe oczyszczalnie ścieków wyposażone w reaktory biologiczne, których producenci i dostawcy przedstawią deklaracje zgodności z normą PN-EN 12566-3+A1:2009 oraz wystawione przez notyfikowane w Komisji Europejskiej laboratoria certyfikaty zgodności wyrobu potwierdzające informacje przedstawione w deklaracjach zgodności. Jeżeli powyższy warunek nie zostanie spełniony całość kosztów przedsięwzięcia objętego wnioskiem będzie niekwalifikowana.
Podłączenia budynków do istniejącego lub będącego w trakcie realizacji zbiorczego systemu kanalizacyjnego.
- Dostawy i zakup urządzeń. Przez urządzenia należy rozumieć wszystkie te elementy, które decydują o efekcie ekologicznym zakładanym w dofinansowywanym przedsięwzięciu.
- Przygotowanie terenu.
- Roboty demontażowe i rozbiórkowe obiektów kolidujących z planowanymi urządzeniami i rurociągami.
- Roboty ziemne i budowlano-montażowe.
- Montaż urządzeń.
- Przywrócenie terenu do stanu pierwotnego.
- Rozruch urządzeń i instalacji.
- Instalacje doprowadzające media do obiektów technologicznych.
- Podłączenia budynków do systemu kanalizacyjnego.
- Przełożenie sieci i obiektów sieciowych kolidujących z planowanymi urządzeniami i rurociągami.
- Zapłacony podatek od towarów usług VAT wykazany w fakturach rozliczanych przez FFOŚiGW, jeżeli Beneficjentowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego lub o ubieganie się o zwrot podatku VAT.
- Wykonanie dokumentacji projektowej.
- Koszty usług niezbędnych do realizacji inwestycji tj. koszty nadzoru inwestorskiego, odbiorów technicznych i obsługi geodezyjnej oraz badań hydrogeologicznych.
Osoby chętne mogą zgłaszać się do Urzędu Gminy w Starym Dzierzgoniu od poniedziałku do piątku w godz. 7.15 - 15. 15 pok nr 20.
Druki do pobrania
- wniosek
- zgoda
- oświadczenie
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej program priorytetowy „Dofinansowanie przydomowych oczyszczalni ścieków oraz podłączeń budynków do zbiorczego systemu kanalizacyjnego” |